A Felsőtárkányi Horgásztavak napijegyes helyi horgászrendje
Víztérkód: Felsőtárkányi „Alsó” Horgásztó 10-071-1-5
Felsőtárkányi „Felső” Horgásztó 10-058-1-1
Érvényes 2023. január 01-től a 2023-as horgászévre
Általános szabályozási előírások
A horgászat gyakorlásának alapvető feltételei közé tartozik az érvényes horgászokmányok megléte és azok a horgászhelyen történő mindenkori biztosítása. Napijegyet váltani, horgászni csak érvényes horgászdokumentumok (állami jegy, fogási napló) birtokában lehet. A horgászat megkezdése előtt a fogási naplóban az előírásnak megfelelően meg kell jelölni a horgászat napját.
A horgász a horgászat megkezdése előtt köteles megismerni és a horgászat során betartani a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény (Hhvtv.) és a végrehajtására kiadott 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet (Vhr.) rendelkezéseit, az Országos Horgászrendet, valamint a Helyi Horgászrendet.
Napijegyes horgászat időpontjai: hétvégenként (szombat – vasárnap) és az Egyesület által megjelölt munkaszüneti napokon.
Január-Február: nincs napijegyes horgászat
Március – Április: 07 - 18 óra között
Május – Augusztus: 07 - 19 óra között
Szeptember: 07 - 18 óra között
Október: 07 - 17 óra között
November: 08 - 16 óra között
December: nincs a napijegyes horgászat
Az Önkormányzat vagy az Egyesület által szervezett rendezvények, horgászversenyek ideje alatt a napijegyes horgászat szünetel.
Az „Alsó” tavon május 01.- szeptember 30. között engedélyezett az úszós horgászat, a többi időszakban csak a pergető és a műlegyes horgászat lehetséges.
A horgásztavakon csak sporthorgászat folytatható, a napijegy halelvitelre nem jogosít. A tavakon a "Fogd meg és engedd vissza" szemlélet az irányadó, ez alapján a horgászok, a vonatkozó szabályozásoknak megfelelően, kötelesek a kifogott halat kíméletesen, a lehető legrövidebb időn belül a horgásztóba visszahelyezni.
Napijegy árak:
Felnőtt : 2000 Ft: 1bot
4000 Ft: 2 bot
Gyermek: 500 Ft: Orsó nélküli (spicc bot) használható.
2000 Ft: Úszós felszereléssel csak békés halra horgászhat, az alábbi dokumentumok (horgászvizsga, horgászkártya, teljes áru állami jegy) megléte esetén rablóhalra is horgászhat, úszós, pergető, műlegyes módszerrel.
A területhasználatra és környezetvédelemre vonatkozó előírások
A horgászhelyen, illetve a horgászat során a természet védelmének szabályai értelmében a horgászati tevékenységen túl tilos a helyi élővilág állapotának, minőségének bármilyen megváltoztatása, zavarása, a víz szennyezése és a szemetelés bármilyen változata. A természeti és az épített környezet megóvása, a tisztaság fenntartása a használók kötelessége, kártérítési felelősség vállalása mellett. A vízminőség védelme érdekében csak megfelelő minőségű, egy kilogramm/nap etetőanyag és a szükséges mennyiségű csaliféleség használható fel. A horgászat közben keletkezett hulladékot a horgász köteles gyűjteni és elszállítani, vagy a területen elhelyezett hulladéktárolókba elhelyezni. Szemetelésnek minősül a cigarettacsikk és a szotyola-maghéj, valamint a rágó eldobása is. Szemetes helyen horgászni tilos! A tóparton tilos a hangoskodás, a zene túlzott hangerővel történő hallgatása.
Speciális horgászrendi előírások
A horgászatban mindenki saját felelősségére vesz részt. Az esetlegesen bekövetkező balesetekért a Felsőtárkányi Szilaforrás Egyesület semmilyen jogcímen nem tartozik felelősséggel.
A horgásznak a napijegy váltáskorbe kell mutatnia az állami jegyét, fogási naplóját, azokat a horgászat időszakára le kell adnia. A horgászat megkezdése előtt a fogási naplóban az előírásoknak megfelelően meg kell jelölni a horgászat napját. A napijegy váltáshoz a horgásznak a szükséges halvédelmi eszközökkel rendelkeznie, és meglétét igazolnia kell!
A tavon fenekező horgászat, etetőhajó LIP-GRIP használata és a mágneshorgászat tilos! A horogról levett, életképtelen, csalihalat TILOS a horgásztóba visszaengedni.
Felnőtt horgász maximum kettő bottal, gyermekhorgász egy bottal horgászhat. Botonként egy darab egyágú horog használható. Ez a szabály vonatkozik a műcsalikra is!
A pergető és a műlegyező horgászat csak a többi horgász zavarása nélkül engedélyezett.
Felnőtt horgász:
Békéshalas horgászat:
A horgászkészségen túlsúlyozott úszó, valamint a csalin kívül semmilyen etetőanyag nem használható: - Pl: ólomra gyúrt paszta, pellet , PVA zacskó vagy tasak, stb. A kötelező halvédelmi eszközök: nagyméretű, sűrű szövésű merítőszák, halbölcső, sebfertőtlenítő. Nagyméretű halak mérésénél, mérlegelő zsákot kell használni. Ajánlott a szakáll nélküli horog használata.
Rablóhalas horgászat:
Élő vagy döglött hallal, halszelettel történő csalizás esetén kizárólag szakáll nélküli vagy lenyomott szakállú horog használható, drót vagy wolfram előkével. Pergetésnél, műlegyezésnél engedélyezett a fluorocarbon előke használata. A kötelező halvédelmi eszközök: nagyméretű sűrű szövésű merítőszák, halmatrac, az élőhalas módszernél halbölcső és sebfertőtlenítő is.
Gyermek horgász:
Gyermekhorgász felnőtt felügyelete mellett horgászhat.
Békéshalas horgászat:
A horgászkészségen túlsúlyozott úszó, valamint a csalin kívül semmilyen etetőanyag nem használható. Pl: ólomra gyúrt paszta, pellet, PVA zacskó vagy tasak, stb. Orsós bottal történő horgászatnál a halbölcső, a sebfertőtlenítő és a nagyméretű, apró szövésű merítőszák használata kötelező. Nagyméretű halak mérésénél, mérlegelő zsákot kell használni. Ajánlott a szakáll nélküli horog használata.
Rablóhalas horgászat:
Horgászvizsgával, horgászkártyával és teljes árú állami jeggyel rendelkező gyermekhorgász rablóhalra is horgászhat, úszós, pergető vagy műlegyes módszerrel. Élő vagy döglött hallal, halszelettel történő csalizás esetén kizárólag szakáll nélküli vagy lenyomott szakállú horog használható, drót vagy wolfram előkével. Pergetésnél, műlegyezésnél engedélyezett a fluorocarbon előke használata. A kötelező halvédelmi eszközök: nagyméretű, sűrű szövésű merítőszák, halmatrac, az élőhalas módszernél halbölcső és sebfertőtlenítő is.
Halvédelmi és horgászetikai előírások
Kérjük kiemelt figyelmet fordítsanak a halakkal való gondos és kíméletes bánásmódra, a halnak indokolatlan sérülést, szenvedést okozni tilos. Ragadozóhal-horgászatnál az indokolatlan nyeletés tilos.
Bevetett horgászkészségeket tilos őrizetlenül hagyni, vagy azok felügyeletét másra bízni.
A visszaengedés előtt a hal esetleges sérülését fertőtleníteni kell, majd csak akkor szabad elengedni, ha az már a vízben az egyensúlyi helyzetét önerőből fenn tudja tartani, valamint mozgása (szabadulási reflex) beindult.
Egyéb előírások
A horgászok kötelesek segíteni a halőrök munkáját, a 2013. évi CII. törvény és a végrehajtásról szóló 133/2013 (XII.29) VM rendelet értelmében biztosítani a gépjármű átvizsgálását a tóparton. A halőrök bántalmazása hatósági személy elleni erőszaknak minősül, büntetőjogi feljelentését von maga után. A hal- és a környezetvédelemmel kapcsolatos észrevételeivel kérjük keresse meg halőreinket.
A tavakon horgászó sporttárs a területi jegy megváltásával tudomásul veszi, hogy horgászatáról, halfogásáról alkalmanként videófelvétel, vagy fénykép készülhet, amelyet az egyesület ellenőrzésnél illetve reklámcélokra felhasználhat.
Az aktuális hírek a Felsőtárkányi Sziklaforrás Egyesület honlapján (sziklaforras.hupont.hu), illetve a Felsőtárkányi Sziklaforrás Egyesület és a Felsőtárkányi Horgásztó facebook oldalon érhetők el.
Kellemes pihenést és eredményes horgászatot kívánunk! Felsőtárkányi Sziklaforrás Egyesület Vezetősége
Felsőtárkány 2023. január 01.